Su Ofe

Su Ofe

Huntingdon Announces Class of 2020 Graduates, Traditional Day Program

HUNTINGDON COLLEGE
News Release

May 19, 2020

For more information, contact:
Su Ofe, (334) 833-4515; news@hawks.huntingdon.edu

Huntingdon Announces Class of 2020 Graduates, Traditional Day Program

Montgomery, Ala.—Huntingdon College announced today the names of the traditional day students who completed their degrees and became members of the Huntingdon College Class of 2020. Each graduate was awarded the Bachelor of Arts degree.

The following list, presented in alphabetical order by state and hometown, contains majors, hometowns, and Latin honors for each Class of 2020 traditional day program graduate.

Latin honors are awarded as follows:

  • Cum Laude: GPA of at least 3.5 with at least 45 graded hours at Huntingdon;
  • Magna Cum Laude: GPA of at least 3.75 with at least 45 graded hours at Huntingdon; and
  • Summa Cum Laude: These students were awarded the Margaret Read Scholarship Medal for achieving the highest GPA in the Class of 2020.

Huntingdon College Traditional Day Program Graduates, Class of 2020

 

First Name Middle Name Last Name Major City State Graduation Honors
Jalen Lamar Newton Sport Studies – Sport Management Adamsville AL
Robert Bradford McKenna History with Secondary Collaborative Special Education Adger AL Cum Laude
Jennifer Hope Knox Religion Alexander City AL Summa Cum Laude
Thomas Noah Lovett Psychology Alexander City AL
Samara LaShay Miller Elementary Education/Collaborative Special Education (K-6) Arab AL Summa Cum Laude
DeAnte Terrell Griffith Exercise Science Athens AL
Stephen Andrew Curry Biology Auburn AL
Thomas Lamar Curry IV Biology Auburn AL
Joslynn Kiara Dill History with Secondary General Social Science Collaborative Special Education Auburn AL Magna Cum Laude
Rachel Michele Hadaway Business Administration Auburn AL
Alexandra Eleanor Teague Business Administration and Sport Studies – Sport Management Auburn AL
Ashton Holman Teague Business Administration and Psychology Auburn AL
Madison Brooke Vordenbaum Communication Studies Auburn AL Cum Laude
Jada Jani Howard Political Science Bay Minette AL
Shelby Renee Shirah Exercise Science Billingsley AL
Anna Kate Asbury Davis Accounting Billingsley AL
Kimberly Michelle Baker Exercise Science Birmingham AL
McKenzie Elizabeth Ridgway Sport Studies – Sport Management Birmingham AL
Joshua Barrett Fields History Brewton AL
Amber Kaitlyn Shirley Biochemistry Brundidge AL Summa Cum Laude
Holden William Hawkins Exercise Science Calera AL Summa Cum Laude
Jordan Tanner McElroy Biochemistry Cedar Bluff AL
Haylan Chance Bailey Biology Centre AL
Aaron Deangelo Washington Sport Studies – Sport Management Chelsea AL
Lauren Noelle Cowan Religion Coosada AL
Garrett Michael Stacks Sport Studies – Sport Management Cordova AL
Diamond Nicole Branch Business Administration Cottonwood AL
Madison Elisa Hunt Biology Crossville AL
Michael Anthony Lambert Business Administration Cullman AL
Kobe Rashaun Smith Exercise Science Cullman AL Cum Laude
Kaitlyn Alyssa Pharr Music Cusseta AL
James Wallace Henry Exercise Science Deatsville AL Summa Cum Laude
Jared Neil Mercer Sport Studies – Sport Management Deatsville AL
Jordan Richard Anderson Sport Studies – Sport Management Dothan AL
Grantham Louis Simera Cell Biology Dothan AL
Vallene Renae Pemberton Christian Ministries Eclectic AL Cum Laude
Conner Alexander Howard Business Administration Enterprise AL Cum Laude
Jacob Kevin Champion Sport Studies – Sport Management Fairhope AL Cum Laude
Charles Donald Jones III Digital Art Fairhope AL
Casey Brooks Kropp Business Administration Fairhope AL
Ja’Marcus Vanderrick Davison Business Administration Fort Deposit AL
Haleigh Nicole Ridgeway Elementary Education/Collaborative Special Education (K-6) Frisco City AL Magna Cum Laude
Samuel Pete Bowen Exercise Science Greenville AL
Robert Reed Crosby History Greenville AL
Payton Sloan Kiser Sport Studies – Sport Management Gulf Shores AL
Virginia Grey Gaston Elementary Education/Collaborative Special Education (K-6) Guntersville AL Summa Cum Laude
Jackson Jeffery Dykes English Headland AL
Jonathan Brooks Freeman Exercise Science Helena AL Magna Cum Laude
Bradley Austin Harris Business Administration Hueytown AL
Nicholas Alan McClinton Political Science Hueytown AL
Carden Luke Mellown Communication Studies Hueytown AL
Sidney Ellise Ison Biochemistry Huntsville AL Magna Cum Laude
Kaitlyn Bryanne Langston Sport Studies – Health Promotion Jemison AL
Ca’Terius Le’Frank Hinton Sport Studies – Sport Management Linden AL
Lamonyn Vadall Burney Sport Studies – Sport Management Lineville AL
Garrett James Headley Physical Education with P-12 Teacher Education Lowndesboro AL
Amanda Jane Mohun History Lowndesboro AL Magna Cum Laude
Lavia Brelle Walker Communication Studies Marion Junction AL Magna Cum Laude
Dalton Greg Davis Business Administration Mathews AL
Brianna Lincoln Gray Elementary Education/Collaborative Special Education (K-6) Millbrook AL Magna Cum Laude
Sean Alexander Kent History Millbrook AL
Robert Jackson Alexander Biology Mobile AL
Eric Laterrance Jackson Jr. Sport Studies – Sport Management Mobile AL
Alexandra McCall Marchese Chemistry Mobile AL Magna Cum Laude
Drew Christopher Mathers Business Administration Mobile AL Cum Laude
Mary-Elizabeth Whalum Biochemistry Mobile AL Cum Laude
Brendon Scout Carson Political Science Monroeville AL
Isabella Lynn Barrera English Montgomery AL
Tabatha-Marie Catalina Barrera Digital Art Montgomery AL
Angelica Danielle Burgher Exercise Science Montgomery AL
Abigail Ann Eike Psychology Montgomery AL Cum Laude
Wesley Caleb Faulk Music Education Instrumental Montgomery AL
Thomas Allen Green Sport Studies – Sport Management Montgomery AL
Isiah D Hadnott III Biology Montgomery AL
Noah Aeneas Harrison Communication Studies and English Montgomery AL Magna Cum Laude
Charvez Devontae Hobson Sport Studies – Sport Management Montgomery AL
Maggie Claire Porter Sport Studies – Sport Management Montgomery AL Cum Laude
Otis Durrell Porter Sport Studies – Sport Management Montgomery AL
Madison Taylor Rackley History Montgomery AL
Haley Elizabeth Riddle Exercise Science Montgomery AL
James Noah Roberts Biology Montgomery AL
Katelyn Nicole Simon Physical Education with P-12 Teacher Education Montgomery AL Summa Cum Laude
Justala Faith Simpson Religion Montgomery AL Summa Cum Laude
Andrew Lind Taylor Communication Studies Montgomery AL
Alexander Francois Vainstein History Montgomery AL Cum Laude
Clayton Katherine Waring Elementary Education/Collaborative Special Education (K-6) Montgomery AL Magna Cum Laude
Lea Brock Williams Business Administration Montgomery AL Cum Laude
Jonathan Perry Young Music Montgomery AL
Danny Earl Coleman Jr. Sport Studies – Health Promotion Moundville AL
Savion Rodre’ Hill Sport Studies – Sport Management Munford AL
Chassity Renee Page Business Administration and Psychology New Hope AL
Annah MacKenzie Kynard Smelley Biochemistry Northport AL Summa Cum Laude
Alexis Brianna Shepard Music Opelika AL
Dalis Caroline Smith Communication Studies Opp AL
Courtney Elizabeth Moore Business Administration and Digital Art Owens Cross Roads AL Summa Cum Laude
Mason Wayne Martin Blakeney Business Administration Oxford AL
Quintez La’zenta Pearson Political Science Oxford AL
Kasi Deann Wilson Biology Oxford AL
Kyle Hudson Phillips Sport Studies – Sport Management Pelham AL Cum Laude
David Lewis Jones III Exercise Science Phenix City AL
Preston Wayne Dixon Communication Studies and English Pinson AL
Gavin Michael Baugh Accounting Prattville AL Cum Laude
Ashley Nicole DeRamus Elementary Education/Collaborative Special Education (K-6) Prattville AL
Tristan James Powell Exercise Science Prattville AL Summa Cum Laude
Maria Elizabeth Silva Biology Prattville AL Cum Laude
Logan Everett Tucker History with 6-12 Teacher Education in General Social Studies Ragland AL
Candy Joselyn Martinez Business Administration Randolph AL Magna Cum Laude
Savannah Marie Gibbs Accounting Samson AL Magna Cum Laude
Jordan Dianne Fleming Biochemistry Sheffield AL
Thomas Chasen McKoon History and Religion Smiths Station AL Cum Laude
Randie Caroline Caine Mathematics with Secondary Collaborative Special Education Sylacauga AL Summa Cum Laude
Thomas Mason Culver Business Administration Sylacauga AL
Christina Faith Arnette Communication Studies Tallassee AL
Cassidy Jade Oswald Psychology and Religion Troy AL Cum Laude
Eva Jazmin Martinez Business Administration Trussville AL
Kacy Mychal Howard Sport Studies – Sport Management Tuscaloosa AL
Samantha Kay Blount Sport Studies – Sport Management Valley AL Cum Laude
Autumn Katlynn Allday Exercise Science Valley Grande AL Magna Cum Laude
Stephen Monroe Strickland History with Secondary Teacher Education Weogufka AL Cum Laude
Shannon Keith Darnell Biology Wetumpka AL
AnnaPage Gray Communication Studies Wetumpka AL
Shelby Rae Marsh Sport Studies – Sport Management Wetumpka AL
Alyssa Morgan Skinner English Wetumpka AL Cum Laude
Taylor Riannon Young Art Wetumpka AL
Mark Anthony Guerrero Melchor Exercise Science Madera CA
Madison Nicole Newell Psychology Apalachicola FL
Alexis Michael DeVuyst Exercise Science Blountstown FL Summa Cum Laude
Colleen Marilyn Collins Communication Studies and Religion Crestview FL Magna Cum Laude
Victoria Rose Parks Chemistry Destin FL Summa Cum Laude
Christopher Tannor Smoot Sport Studies – Sport Management Jacksonville FL
Dakota Lee Williams Sport Studies – Sport Management Jacksonville FL
Reilly Diane Feeney Biology Largo FL
Camryn Grace Hale Exercise Science Maitland FL Summa Cum Laude
Dontavion MiQuan Cunningham Sport Studies – Sport Management Mary Esther FL
Trevor Zachary David Belden Applied Mathematics Middleburg FL
Jack Thomas Henning Sport Studies – Sport Management Naples FL
Mark Ryan Connelly Business Administration Niceville FL
Jacob James Munn Sport Studies – Sport Management Panama City FL
Aubrey Michelle Hill Biology Atlanta GA
Cody Michael Dwyer Exercise Science Cumming GA
Reasor Corbley Noble Business Administration Dallas GA
Taylor Jordan Wright Psychology East Point GA
Caleb Matthew Bohrer Accounting Fayetteville GA
Chase Parker Young Sport Studies – Exercise Science Jackson GA
Charles Cameron Boyd Sport Studies – Sport Management Mableton GA
James Trevor Henson Physical Education with P-12 Teacher Education Newnan GA
Dylan James Thompson Sport Studies – Sport Management Newnan GA
Preston Reid Samoden Sport Studies – Sport Management Sharpsburg GA
Robert Pierson Erhardt Business Administration and Sport Studies – Sport Management Woodstock GA
Hakeem Rashuad Filmore Music Honolulu HI
Lucas Alexander Schmitt Sport Studies – Sport Management Mandeville LA
Jordan Dewayne Tims Biology Mansfield LA Cum Laude
Blaise Joseph Schillace Sport Studies – Sport Management Springfield LA
William Patrick Syme Exercise Science Pasadena MD
Matthew Christopher Puller Sport Studies – Sport Management Severna Park MD
Samuel James Hitt Business Administration Westminster MD
Colton Lee Twiggs Mathematics Ocean Springs MS
April Janae Reese Exercise Science Charlotte NC
Zachary Dennis Barnhill Business Administration Lincoln NE
Zachary James Christie English Papillon NE
Seth Brian Howe Cell Biology Waverly NE
Alexander Karl Aulerich Sport Studies – Sport Management Long Valley NJ Magna Cum Laude
Alexis Delane Osteen Chemistry Dresden TN
Keturah Janae Billen Exercise Science Harrison TN
Kacey Michelle Stephens Biology Soddy Daisy TN
Madison Megan DeWees Business Administration and Communication Studies Rowlett TX
Raymond Ve’Shaun Laday Edwards Applied Mathematics Texas City TX

Huntingdon College, grounded in the Judeo-Christian tradition of the United Methodist Church, is committed to nurturing growth in faith, wisdom, and service and to graduating individuals prepared to succeed in a rapidly changing world. Founded in 1854, Huntingdon is a residential coeducational liberal arts college.

###

Huntingdon College is committed to a policy against legally impermissible, arbitrary, or unreasonable discriminatory practices. Therefore, the College, in accordance with applicable federal and state law and stated College policy, prohibits discrimination on the basis of actual or perceived race, color, ethnicity, gender, gender identity, sexual orientation, disability, religion, age and/or national origin. Inquiries and/or complaints may be addressed to: Huntingdon College Title IX Coordinator, 1500 East Fairview Ave., Montgomery, AL 36106; TitleIXCoordinator@hawks.huntingdon.edu; or 334-833-4420.

Share this post

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on print
Print
Share on email
Email
Archives
Scroll to Top
Close Menu