Take Note

Campus computer platform updates 5/23–25

Online applications, information requests, and SelfService will be down during these updates.

The Class of 2018 Traditional Day Program Graduates

Huntingdon College

News Release

May 10, 2018

For more information, contact: Su Ofe, (334) 833-4515; news@hawks.huntingdon.edu

Huntingdon Graduates the Class of 2018, Traditional Day Program

Montgomery, Ala.—Members of the Huntingdon College Class of 2018 collected their diplomas in two separate ceremonies Saturday, May 5. During the traditional day program ceremony, held in the morning on the College Green, bestselling biographer Dr. Ronald C. White delivered the Commencement Address. The Graduate Address was given by Miles Barnhardt, Class of 2018, of Monroeville, Alabama. There were 138 graduates in the traditional day program.

During the traditional day student ceremony, the following awards were given:

  • The Margaret Read Scholarship Medal, given to the students who earned the highest grade point averages in the graduating class:
    • Katie Bonner, of Pike Road, Alabama
    • Bria Rochelle, of Mobile, Alabama
    • Felicia Peoples, of Chelsea, Alabama
  • The Loyalty Award, voted by members of the graduating class and reflecting the person deemed by his/her peers as “the most loyal and dedicated senior”: Bria Rochelle, Mobile, Alabama
  • The Willard D. Top Award, given to a graduate who exemplifies the highest commitment to academics and service: Felicia Peoples, Chelsea, Alabama
  • The Julia Lightfoot Sellers Award, voted by members of the junior and senior classes as “that member of the teaching faculty who … has done much this year toward inspiring them to nobility of purpose and integrity of character, and rekindling within them a deeper desire for learning”: Dr. Maureen Kendrick Murphy, Huntingdon Class of 1978, Professor of Chemistry; Chair, Department of Chemistry
  • The Winn and Gordon Chappell Academic Enrichment Award, given to the member of the faculty who has demonstrated exceptional student engagement and student achievement in the arts and sciences: Ms. Brianne Smith, Assistant Professor of Accounting

The Class of 2018, Traditional Day Program

The following list, presented in alphabetical order, contains majors and hometowns for each Class of 2018 traditional day program graduates. Latin honors are indicated where applicable. Cum Laude: GPA of at least 3.5 with at least 45 graded hours at Huntingdon; Magna Cum Laude: GPA of at least 3.75 with at least 45 graded hours at Huntingdon; Summa Cum Laude: GPA of at least 3.9 and a minimum of 60 graded hours at Huntingdon. Honors Program completion and Departmental Honors are also indicated, where applicable.

  • Meghin Taylor Agby, Music Education-Choral; Birmingham, Alabama
  • Gentry Lee Allen, Business Administration; Butler, Alabama
  • Parker Leo Allen, Business Administration; Lisman, Alabama
  • Morgan Ashley Angelette, Communication Studies; Deatsville, Alabama
  • André Lamont Ashley, Jr., Sport Studies-Sport Management; Montgomery, Alabama
  • Parker Joseph Ashley, Business Administration and Sport Studies-Sport Management; Cum Laude; Spanish Fort, Alabama
  • Luther Allen Ates, II, Sport Studies-Exercise Science; Magna Cum Laude; Eufaula, Alabama
  • Kendrick Lamar Ballard, Art; Albany, Georgia
  • Kevin Todd Barnett, Sport Studies-Sport Management; Satsuma, Alabama
  • Miles Jeffrey Barnhardt, English; Magna Cum Laude; Monroeville, Alabama
  • Maitlyn Jane Barton, Communication Studies; Montgomery, Alabama
  • Sydney Janette Baumgartner, Political Science; Magna Cum Laude; Andalusia, Alabama
  • Joseph Dakota Beane, Sport Studies-Exercise Science; Cum Laude; Oxford, Alabama
  • DeAndre LeQuan Beck, Psychology; Montgomery, Alabama
  • Quadarius Darnell Belser, Sport Studies-Sport Management; Montgomery, Alabama
  • Jacob Bolden Blalock, Business Administration; Prattville, Alabama
  • Abigail Martin Blankenship, Communication Studies; Magna Cum Laude; Alexander City, Alabama
  • Christian Leigh Boldin, Accounting; Alexander City, Alabama
  • Katherine Alexis Bonner, Biology; Summa Cum Laude; Honors Program; Pike Road, Alabama
  • Charles Lucas Boyd, Biochemistry; Cum Laude; Luverne, Alabama
  • Milan Ian Branch, Cell Biology; Newark, New Jersey
  • Alaina Nicole Brannon, Sport Studies-Exercise Science; Dothan, Alabama
  • Michael Bennett Brantley, Business Administration; Camden, Alabama
  • Demetrius Tyrone Brown, Sport Studies-Sport Management; Navarre, Florida
  • Meagan Michelle Brown, Cell Biology; Auburn, Alabama
  • Bailey Michael Burns, Cell Biology; Arab, Alabama
  • Kaitlin Shea Burns; Biology; Rockmart, Georgia
  • Kristopher Cannon, Business Administration; Evans, Georgia
  • Kendall Shea Causby, Accounting; Prattville, Alabama
  • Robyn Marie Chambers, Elementary Education/Collaborative Special Education (K-6); Cum Laude; Wetumpka, Alabama
  • Graham Robert Childree, Cell Biology; Dothan, Alabama
  • Shelby Brooke Clark, Cell Biology; Navarre, Florida
  • Meagan Tamera Clausell, Biochemistry; Uriah, Alabama
  • Morgan Tierra Clausell, Sport Studies-Exercise Science; Cum Laude; Uriah, Alabama
  • Willie James Coleman, III, Sport Studies-Sport Management; Montgomery, Alabama
  • Caroline Henley Cooper, Chemistry; Cum Laude; Honors in Chemistry; Loxley, Alabama
  • Madison Elizabeth Critcher, Sport Studies-Exercise Science; Boone, North Carolina
  • Erin Noelle Curtis, Elementary Education/Collaborative Special Education (K-6); Cum Laude; Silverhill, Alabama
  • Jessica Anne Dailey, Sport Studies-Exercise Science; Camden, Alabama
  • Michael Dewayne Dallas, Jr., Sport Studies-Sport Management; Montgomery, Alabama
  • Darius Terez Dawsey, Sport Studies-Sport Management; Dothan, Alabama
  • Michael Hunter Dennis, Psychology; Tallassee, Alabama
  • Thomas Corvin Dentson, Sport Studies-Sport Management; Tuskegee, Alabama
  • Chandler Sexton DeRieux, Sport Studies-Sport Management; Trussville, Alabama
  • Joshua Thaddeus Dick, Cell Biology; Summa Cum Laude; Gulf Breeze, Florida
  • Susannah Lynn Dorrance, Biology; Magna Cum Laude; Monroeville, Alabama
  • Abby Elise Duke, English-Creative Writing and Music; Cum Laude; Wetumpka, Alabama
  • Mark Baker Dunn, Mathematics; Summa Cum Laude; Montgomery, Alabama
  • Wesley Michael Etheredge, Sport Studies-Sport Management; Pike Road, Alabama
  • Madison Blake Fitzwater, Psychology; Cum Laude; Ashford, Alabama
  • Samuel Wyatt Garrison, Business Administration; Magna Cum Laude; Wilsonville, Oregon
  • Gabrielle Renee George, Physical Education with P-12 Teacher Education; Summa Cum Laude; Butler, Alabama
  • Matthew Taylor Gilson, Sport Studies-Exercise Science; Alabaster, Alabama
  • Aina Gail Grods, Communication Studies; Excel, Alabama
  • Sean Patrick Handerhan, Music Education-Instrumental; Cum Laude; Birmingham, Alabama
  • Audrianna Chante Hargitt, Sport Studies-Exercise Science; Cum Laude; Cedar Bluff, Alabama
  • Juliette Rianne Harp, Sport Studies-Health Promotion; Chattanooga, Tennessee
  • Samantha Sherese Hayes, History; Wetumpka, Alabama
  • John Christopher Haynes, Accounting; Montgomery, Alabama
  • Jesse James Herron, Jr., Sport Studies-Sport Management; Montgomery, Alabama
  • Raven Lyric Hodges, English-Creative Writing; Phenix City, Alabama
  • Kimberly Elizabeth Obradovich Holman, Mathematics; Magna Cum Laude; Montgomery, Alabama
  • Lindsey Rene Huff, Sport Studies-Exercise Science; Crowley, Texas
  • Joshua Andrew Jackson, Sport Studies-Exercise Science; Trussville, Alabama
  • Victor Kameron Jerald, Sport Studies-Sport Management; Dolomite, Alabama
  • Hannah Marie Johnson, Elementary Education/Collaborative Special Education (K-6); Magna Cum Laude; Greenville, Alabama
  • Dawson Fitzgerald Jones, Sport Studies-Sport Management; Brooksville, Florida
  • John Thomas Jones, Cell Biology; Cum Laude; Russellville, Alabama
  • Raphael LeRone Jones, II, Sport Studies-Sport Management; Stockbridge, Georgia
  • Garrett William Kull, Sport Studies-Sport Management; Prattville, Alabama
  • Aaron Jeffrey Robert Lamb, Sport Studies-Sport Management; Geneva, Alabama
  • Akeria Me’shaun Lamons, Sport Studies-Sport Management; Eufaula, Alabama
  • Morgan Ashley LaMothe, Business Administration; Augusta, Georgia
  • Kyle Hugh Lancaster, Cell Biology; Summa Cum Laude; Honors Program; Alabaster, Alabama
  • Taylor Scott Langhorne, Accounting; Cum Laude; Marietta, Georgia
  • Eliza Lynn Langille, Religion; Cum Laude; Santa Rosa Beach, Florida
  • Raina Angeline Lanier, Elementary Education/Collaborative Special Education (K-6); Summa Cum Laude; Auburn, Alabama
  • John Robert Lawrence, Business Administration; Summa Cum Laude; Covington, Louisiana
  • Zachary T. Malone, Sport Studies-Health Promotion; Vestavia Hills, Alabama
  • Malik Marble, Sport Studies-Exercise Science; Columbus, Georgia
  • Benjamin Chase Marler, Cell Biology; Cum Laude; Enterprise, Alabama
  • Dylan Thomas Martin, Political Science; Cum Laude; Montgomery, Alabama
  • Macy Lane Martin, Elementary Education/Collaborative Special Education (K-6); Cum Laude; Albany, Georgia
  • Sandra Ruth Mayson, Cell Biology; Dothan, Alabama
  • Caroline Brittany McBrien, Sport Studies-Exercise Science; Prattville, Alabama
  • Caroline Megan McBroom, Communication Studies; Columbia, Tennessee
  • Heith Ritter McCracken, Biology; Montgomery, Alabama
  • Amber Ann McKinnes, Biology; Montgomery, Alabama
  • Brandon Lacey McLean. Business Administration; Deer Park, New York
  • Beverly Violet Meeks, Business Administration; Summa Cum Laude; Honors Program; Siguatepeque, Comayagua
  • Jessica Carley Meeks, Biology; Summa Cum Laude; Honors Program; Lapine, Alabama
  • Mary Frances Miles, History; Montgomery, Alabama
  • Ashleigh Beatrice-Kay Moncrief, Elementary Education/Collaborative Special Education (K-6); Cum Laude; Montgomery, Alabama
  •  Jonashua Kyoshi Montgomery, Business Administration; Prattville, Alabama
  • Alexandria Jade Moore, History with Secondary Education in General Social Studies; Magna Cum Laude; Somerville, Alabama
  • Samantha Grace Munce, Biochemistry; Cum Laude; Prattville, Alabama
  • Daniel Reese Oakes, English; Stewartville, Alabama
  • Abigail Olmeda, Biology; Deltona, Florida
  • Audra Ebony Osborne, Biology; Millbrook, Alabama
  • Mary Ayleen Palm, Biology; Summa Cum Laude; Dothan, Alabama
  • Hank Austin Parker, Sport Studies-Sport Management; Millport, Alabama
  • Victoria Rose Parrish, Music Education-Instrumental; Lutz, Florida
  • Brooke Christine Pate, Elementary Education/Collaborative Special Education (K-6); Mobile, Alabama
  • Felicia Alexis Peoples, Biochemistry; Summa Cum Laude; Honors Program; Chelsea, Alabama
  • De’Jamonte Alexander Pierce, Biology; Montgomery, Alabama
  • Wyatt Stephen Popovich, Sport Studies-Exercise Science; Magna Cum Laude; Madisonville, Louisiana
  • Veronica Illa Primavera, Biology; Cum Laude; Slapout, Alabama
  • Justin Michael Reeder, Sport Studies-Sport Management; Summa Cum Laude; Ozark, Alabama
  • Jason Christopher Reynolds, Chemistry; Skipperville, Alabama
  • Chad William Ring, Business Administration; Cum Laude; Fayetteville, Georgia
  • Bria Imani Rochelle, Sport Studies-Exercise Science; Summa Cum Laude; Mobile, Alabama
  • Michael David Rodda, Sport Studies-Health Promotion; Clay, Alabama
  • Abigail Frances Rohde, Business Administration; Cum Laude; Montgomery, Alabama
  • Aaliyah Chrishawn Rudolph, Sport Studies-Exercise Science; Montgomery, Alabama
  • Kasey Elizabeth Savage, Elementary Education/Collaborative Special Education (K-6); Cum Laude; Ashford, Alabama
  • Jackson Lambert Schrampfer, Communication Studies; Marietta, Georgia
  • Lindsey Elizabeth Selph, Cell Biology and Chemistry; Magna Cum Laude; Honors Program; Tifton, Georgia
  • William Cody Shoemaker, Sport Studies-Exercise Science; Fulton, Alabama
  • Cameron Smith, Sport Studies-Exercise Science; Magna Cum Laude; Navarre, Florida
  • Carolyn Paige Smith, Biology; Austin, Texas
  • Jon Colten Stanaland, Accounting; Tomball, Texas
  • Makaila Louise Swisher, Accounting; Magna Cum Laude; Prattville, Alabama
  • Aidan Anthony Talorico, Biochemistry; Beaver, Pennsylvania
  • Coleson Shawn Taylor, Sport Studies-Exercise Science; Phenix City, Alabama
  • Keith Lavender Taylor, Jr., Accounting; Greenville, Alabama
  • Damali Taylor Thomas, Sport Studies-Sport Management; Cum Laude; Conyers, Georgia
  • Tristan Blaine Thompson, Cell Biology; Summa Cum Laude; Dothan, Alabama
  • Timothy Isaiah Tinsley, Business Administration; Camphill, Alabama
  • Trent Nicholas Tinsley, History; Birmingham, Alabama
  • Destinee Shuniece Tyus, Psychology; Verbena, Alabama
  • John Starling Vise, Political Science; Birmingham, Alabama
  • Lillie Amber Wade, Sport Studies-Sport Management; Cum Laude; Panama City, Florida
  • Robert Joel Walker, Sport Studies-Health Promotion; Dothan, Alabama
  • Austin Da’Vonta Washington, Business Administration; Chelsea, Alabama
  • Jesse Wade Williams, Sport Studies-Exercise Science; Quincy, Florida
  • Anthony Tyrell Wood, Biology; Ashland, Alabama
  • Harrison Fitzgerald Wright, History; Headland, Alabama
  • Steven Kyle Young, Sport Studies-Exercise Science; Wetumpka, Alabama

Huntingdon College, grounded in the Judeo-Christian tradition of the United Methodist Church, is committed to nurturing growth in faith, wisdom, and service and to graduating individuals prepared to succeed in a rapidly changing world. Founded in 1854, Huntingdon is a coeducational liberal arts college.
###


Suellen (Su) Ofe
Vice President
for Marketing and Communications
Huntingdon College
1500 E. Fairview Ave., Montgomery, AL 36106
(334) 833-4515; Cell (334) 324-6591
www.huntingdon.edu